Прес-конференції в УНІАН: «Актуальні проблеми розвитку депозитарної системи України та шляхи їхнього рішення»
(30.03.2011)
Фондовий ринок є обов'язковим елементом ринкової економіки, одній з найважливіших складових економічної інфраструктури. Найважливішим сегментом інфраструктури ринку цінних паперів є депозитарна система, службовка невід'ємної складової механізму гарантування прав власників фондових активів.
Депозитарна діяльність – це надання послуг із зберігання цінних паперів (незалежно від форми їх випуску), відкриття і ведення рахунків в цінних паперах, обслуговування операцій на цих рахунках (включаючи кліринг і розрахунки за угодами щодо цінних паперів), обслуговування операцій емітента по випущених їм цінним паперам.
На сьогоднішній день на фондовому ринку України склалася складна ситуація. Необхідний процес створення єдиного Центрального депозитарію намагаються підмінити спробою отримання вигод і пільг для певних осіб. На ринку депозитарних послуг штучними методами створюється структура, яка може принести численні проблеми і незручності споживачам даних послуг. Фінансуватися процес його створення і подальшої роботи буде безпосередньо з держбюджету, а це означає додаткове непотрібне навантаження на нього.
Формування Центрального депозитарію на базі НДУ приведе до дезорганізації вітчизняного ринку цінних паперів і погіршення інвестиційної привабливості української економіки. Буде значно ускладнена робота всієї депозитарної системи країни, створені передумови і можливості для сумнівного перерозподілу власності. Не можна виключати і появи можливості необгрунтованого доступу до інсайдерської інформації. НБУ може позбутися права депозитарного обслуговування, розміщення, обороту і погашення державних цінних паперів.
Ситуація, що склалася, знов може представити Україну перед впливовими фінансовими організаціями як ненадійного партнера. Невиконання узятого на себе конкретного зобов'язання перед МВФ про умови створення і функціонування Центрального депозитарію, закріпленого в підписаному Меморандумі, ймовірно, стане каменем спотикання при розгляді питання про виділення чергового транша кредиту МВФ.
З погляду економічної доцільності правильним рішенням виниклої проблеми є визнання існуючих реалій вітчизняного фондового ринку, виконання зобов'язань перед МВФ, застосування позитивного міжнародного досвіду. На практиці це може бути реалізовано в створенні єдиного Центрального депозитарію на основі Всеукраїнского депозитарія цінних паперів.
ЧАО “Всеукраїнський Депозитарій Цінних Паперів” (ВДЦБ) було створено учасниками вітчизняного фондового ринку в травні 2008 року. Одним з акціонерів ВДЦБ і гарантом прозорості операцій, що проводяться ним, виступив НБУ (через нього держава контролює 22,83% акцій депозитарію). Серед решти засновників – 19 найбільших українських банків, Українська міжбанківська валютна біржа, Фондова біржа ПФТС, торговці і хранителі цінних паперів. Статутний фонд ВДЦБ після об'єднання з МФС складає 153,1 млн. грн. Об'єднання ВДЦБ і МФС завершилося в 2009 році. Воно було направлене на створення надійного сучасного депозитарію, який з повним правом може бути трансформований в Центральний депозитарій України. Цей крок підтримали Усесвітній Банк і USAID, надаючи технічну і фінансову допомогу в становленні і розвитку МФС як перший корпоративний депозитарій України. В результаті, утворилася високотехнологічна компанія, яка обслуговує левову частку всіх випусків корпоративних цінних паперів, здійснює кліринг по операціях всіх існуючих в Україні бірж, проводить грошові розрахунки по таких операціях.
ВДЦБ з 2010 року є учасником Системи електронних платежів Національного банку України. В середньому за місяць грошові обороти через ВДЦБ складають близько 0,5 млрд. грн. ВДЦБ є найкрупнішим розрахунковий-кліринговим депозитарієм в країні. ВДЦБ відрізняють розвинена інфраструктура, сучасні технології взаємодії з учасниками фондового ринку, значний досвід і професіоналізм фахівців, чітке виконання правив і процедур депозитарного обліку, що є гарантією своєчасного проведення депозитарних операцій і надійного захисту право власника цінних паперів.
Інформаційно-аналітичний огляд проведений Центром досліджень корпоративних відносин
Тел. 490 04 12
тіл./факс 490 04 13
e-mail: info@corporativ.info