Круглий стіл в УНІАН: "Боротьба з корупцією в Україні. Земельна сфера"
(04.07.2011)
Круглий стіл відбувся за ініціативи Інституту української політики.
14 червня Президент України Віктор Янукович повідомив, що з 16 липня 2011 року в Україні розпочнеться громадське обговорення земельної реформи. Президент впевнений – ця реформа зніме корупцію в цій сфері та створить умови для ефективного використання земель сільськогосподарського призначення та підніме виробництво на селі.
Виступаючи на відкритті круглого столу, голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко зазначив, що земельна сфера в Україні протягом кількох останніх років викликає серйозні нарікання з боку громадян, особливо сільських жителів. Корупція на селі небезпечна кількома моментами. По-перше, сільське населення – найбільш незахищене в соціальному плані, і корупція на селі – це позбавлення цієї верстви останніх засобів до існування. По-друге, корупція на селі є формою встановлення і закріплення новітніх феодальних стосунків. По-третє, корупція на селі нагадує ті методи, які демонстрували конкістадори стосовно підкорених народів Америки – купівля велетенських територій за безцінь, майже за скляне намисто чи «вогненну воду». По-четверте, до встановлення в Україні цивілізованого ринку землі вже виникає тіньовий ринок землі, про який знають всі, але на існування якого закривають очі можновладці.
«П'ять останніх років постійно говорилося про необхідність наведення порядку у земельній сфері. Кількість афер з земельними паями, захоплення земельних ділянок, видачі з серйозними порушеннями нотаріально засвідчених актів. Ми всі були свідками того, які драматичні події розгорталися у селищі Козин на Київщині. Ми бачили, як селяни погрожували перекрити Бориспільську трасу – бо їхні землі стали об'єктом зазіхань з боку деяких політиків, що перекочовують з однієї владної команди в іншу. Ми всі знаємо про ситуацію з землею в Криму, на Черкащині, на Львівщині. Враховуючи те, що майже 40% українців мешкають у сільській місцевості, ця проблема стосується значної частини громадян. І доки не буде наведено порядок в сфері землекористування, не можна говорити ні про успіхи реформ, ні про успіхи в боротьбі з корупцією», - зазначив К.Бондаренко.
Андрій Кошиль, президент асоціації «Земельна спілка України» виразив впевненість, у тому що основною причиною виникнення корупційних явищ в земельних відносинах є законодавча база України. На його думку, наявність в Земельному кодексі положень, які дозволяють будь якому громадянину України безоплатно отримати цілий перелік земельних ділянок різноманітного призначення, створила цілу систему «тіньових» відносин в площині виділення та оформлення землі. Крім того, вагомий негативний вплив надає також відсутність Закону «Про земельний кадастр», який повинен врегулювати відносини, пов’язані з обліком та реєстрацією земель, а також Закону «Про ринок земель», в якому мають бути зазначені механізми проведення земельних аукціонів, обігу сільськогосподарських земель і багато інших ключових питань.
Сергій Тимченко, який зайняв посаду голови Держземагенства в червні 2011р., заявив, що на його думку, для того, щоб викорінити корупцію в органах земельних ресурсів необхідно змінити систему роботи землевпорядної галузі із середини.
«Першим дієвим кроком буде запровадження електронного земельного кадастру, принципу «єдиного вікна», введення в дію новітнього, що відповідає кращим світовим зразкам, програмного забезпечення для районних земельних управлінь органів земельних ресурсів.», - зауважив він. За словами С. Тимченко, це дозволить в режимі он-лайн відслідковувати виготовлення документації і швидко реагувати на порушення термінів встановлених Законом.
Співробітник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ Дмитро Хорошун розповів, що протягом останніх років в Україні спостерігається стрімка криміналізація певних сфер функціонування держави, зокрема тих, котрі мають відношення до сфери земельних відносин.
«Земля продовжує залишатися одним із найцінніших національних багатств, тому окремі представники фінансово-промислових груп, бізнесових корпорацій та члени організованих злочинних угруповань здійснюють різноманітні оборудки, направлені на її незаконне заволодіння», сказав він.