Круглий стіл в УНІАН «Боротьба з корупцією в Україні: ефективність, результати, досягнення»
(18.11.2011)
ПРЕС-РЕЛІЗ
18 листопада 2011 року в приміщенні інформаційної агенції УНІАН відбувся круглий стіл на тему «Боротьба з корупцією в Україні: ефективність,результати, здобутки». Ініціатором круглого столу став Інститут української політики. В ході круглого столу було розглянуто актуальні питання боротьби з корупцією в Україні.
На початку листопада 2011 року фахівцями Інституту української політики було проведено експертне опитування на тему «Боротьба з корупцією в Україні: ефективність, результати, здобутки». В ході опитування було опитано близько 70 експертів – політологів, журналістів, громадських діячів. Як повідомив голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко, за результатами опитування складається наступна картина:
1. 42,6% опитаних відзначили, що в Україні є помітні здобутки у боротьбі з корупцією протягом останнього року. 36,4% експертів заявили, що не бачать суттєвих зрушень у боротьбі з корупцією. Гучні справи та арешти корупціонерів ця категорія експертів схильна розглядати як «показуху» або ж прояви боротьби за перерозподіл сфер впливу в економіці.
2. 44% опитаних відзначили, що найбільш вагомою у боротьбі з корупцією є роль Служби безпеки України, 31,8% назвали головним органом по боротьбі з корупцією Генеральну прокуратуру, 10,2% - міліцію.
3. 62% експертів вважають, що засоби масової інформації недостатньо висвітлюють теми боротьби з корупцією. Серед цієї категорії найбільш часто лунає пропозиція не обмежуватися голими фактами арештів серед посадовців. Потрібні кваліфіковані журналістські розслідування.
4. 81,5% опитаних висловили невдоволення тим, що мінімальна кількість справ доходять до судів, де значна частина підсудних мають змогу відкупитися (оскільки суд – як ми бачили раніше – вважається лідером громадської думки щодо корумпованості).
5. 37,4% експертів підтримують ідею внесення змін до законодавства з метою запровадження «провокування корупційних дій» (провокування дачі хабара посадовцям). 21% опитаних- категорично проти такої практики.
6. 38% експертів підтримують запровадження більш суворих заходів для боротьби з корупцією.
7. 61,4% експертів погоджуються з думкою про те, що корупція є головною загрозою національній безпеці України
8. Дві третини експертів вважають, що для боротьби з корупцією не вистачає виключно каральних заходів. Боротися потрібно не з проявами, а з причинами корупції. Серед рекомендацій експертів – скорочення чисельності чиновницького апарату на користь якості їх роботи; скорочення перевіряючи, контролюючих структур та структур в системі регуляторної політики; підвищення заробітних плат державним службовцям; запровадження іноземного досвіду боротьби з корупцією; широка пропагандистська робота («один український серіал про життя українського «комісара Каттані» зробить більше, ніж тисячі інформаційних повідомлень про розкриття злочинів»); судова реформа; реформа міліції за грузинським варіантом.
9. Практично всі експерти погоджуються з тим, що без подолання корупції на всіх рівнях не можливий успіх реформ.
Співробітник Головного управління СБУ по боротьбі з корупцією та організованої злочинністю Павло Кузьменко навів факти, що свідчать про реальну боротьбу з корупцією в країні і підкреслюють роль Служби безпеки України в цьому процесі.
Протягом січня-жовтня 2011 року спец підрозділами СБ України та за їхніми матеріалами іншими правоохоронними органами порушено 1179 кримінальних справ за ознаками злочинів у сфері службової діяльності. Зокрема, викрито 342 випадки зловживання владою або службовим становищем, порушено 288 кримінальних справ за ознаками службового підроблення. У ході виконання заходів з викриття фактів хабарництва за вказаний період порушено 377 кримінальних справ за ознаками злочину, передбаченого ст.368 КК України („Одержання хабара”).
Після набуття чинності (з 01.07.2011р.) Законами України „Про засади запобігання і протидії корупції” та „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення” спецпідрозділами Служби безпеки складено 216 протоколів про адміністративні корупційні правопорушення. На даний час 92 протоколи вже розглянуто судами, до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів притягнуто 89 осіб.
За результатами реалізації комплексу заходів з протидії корупційним проявам в органах правосуддя за матеріалами спецпідрозділів СБ України у вказаний період стосовно представників суддівського корпусу порушено 30 кримінальних справ (з них 9 – за ст.368 КК України).
За матеріалами СБ України порушено 462 кримінальні справи за фактами та ознаками злочинів, вчинених співробітниками правоохоронних, пенітенціарних, контролюючих органів та митниками, з них 238 - стосовно працівників міліції, 18 - прокуратури, 71 - податківців, 44 - представників пенітенціарної системи, 43 - митників. За ознаками хабарництва у вказаному середовищі викрито та припинено 204 злочини, з них 125 - стосовно працівників міліції, 16 - прокуратури, 28 - податківців, 19 - представників пенітенціарної системи, 16 - митників.
Директор Інституту глобальної економічної та енергетичної стратегії України, доктор Юрій Нерубай зазначив системність підходів СБУ до питання боротьби з корупцією. Корупціонери намагаються дискредитувати саму ідею боротьби з корупцією і перевести всі процеси в площину міжперсональних конфліктів тощо. Проте цифри свідчать самі за себе і дають привід говорити про серйозні підходи до боротьби з корупцією та організованою злочинністю в Україні.