В УНІАН відбувся круглий стіл на тему: «Практика неповернення ПДВ: причини, наслідки, шляхи вирішення проблеми»
(05.03.2012)
Неповернення ПДВ загрожує катастрофічними наслідками для економіки. Обговорення цього питання ввідбулося під час круглого столу на тему: «Практика неповернення ПДВ: причини, наслідки, шляхи вирішення проблеми».
В рамках круглого столу відбулася презентація дослідження на тему: «Адміністрування ПДВ як чинник розвитку експортних галузей», проведеного Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) за підтримки Агентства журналістських розслідувань.
Старший економіст МЦПД Ільдар Газізулін відзначив, що проведене дослідження підтверджує - неповернення ПДВ – проблема, що вимагає негайного системного рішення. Інакше, колапс машинобудівної галузі і легпрома може вже завтра стати реальністю. Це приведе до втрати сотень тисяч робочих місць, масового зубожіння населення в промисловому поясі країни (схід і південь) і соціальних бунтів.
У своєму виступі президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах акцентував: «Ми бачимо, як невчасне повернення ПДВ хворобливо відбивається і на наших бізнесменах, і на наших партнерах, і на інвестиційному кліматі в Україні, в умовах, коли реальний сектор економіки нашої країни, по суті, ізольований від доступу до кредитних ресурсів. І невчасне повернення ПДВ – це, по суті, кредитування платником податків держави. Це впливає на присутність наших виробників на зарубіжних ринках, знижуючи нашу конкурентоспроможність. І формує додатковий фіскальний тиск» - додав А. Кінах.
Так само, екстраполюючи проблему неповернення ПДВ на весь економічний сектор, Анатолій Кінах заявив: «Я б просив розглядати проблему невчасного повернення ПДВ як аспект загальної проблеми недосконалого оподаткування, яке погано впливає і на інвестиційний клімат, і в цілому на весь український бізнесу. Буквально завтра до парламенту України буде внесений пакет змін до Податкового кодексу, який відпрацьований представниками більше 70 ділових асоціацій, – від металургії до інформаційних технологій. І цей діалог повинен бути постійним!».
У свою чергу директор Європейською Бізнес Асоціації Ганна Дерев’янко так само підкреслила важливість теми, що торкнулася: «ЕБА визначила невчасне повернення ПДВ як одну з ключових проблем в Україні, разом з корупцією, судовою системою, неефективною земельною реформою, митними питаннями, валютним регулюванням і заборонними бар'єрами».
Перший заступник розділу комітету Верховної Ради України з питань банківської діяльності, податкової і митної політики Сергій Терехин відзначив, що Податковий кодекс, вважає украй недосконалим: «Тільки по проблематиці ПДВ в нашому комітеті зареєстровано більше 120 різних ініціатив. Зараз прийдуть ще. Це свідчить про поспіх і недоробку кодексу. Проблематика адміністрування ПДВ в нашій країні в тому, що це математичний податок і він добре працює там, де дуже низький рівень корупції, а також там, де внутрішній ПДВ від продажів перевищує відокремлене сальдо торгового балансу. У нас відокремлений торговий баланс росте, внутрішнє споживання за останній рік впало на 8,7% і продовжує падати. Тобто, всі підстави вважати, що тиск з боку податкової і Мінфіну на платника ПДВ буде тільки рости» - відзначив С. Терехин.
Таким чином, всі учасники круглого столу були одностайні в тому, що Налоговоий кодекс реально вимагає доопрацювання і ПДВ -может бути як чинником розвитку, так і у разі неповернення –фактором деградації і розпаду української економіки.