В УНІАН пройшла прес-конференція "Збереження та відновлення культури Поліського регіону: успіхи та результати"
(27.09.2012)
Прес-конференція відбулась в рамках проекту «Сталий розвиток місцевих громад через актуалізацію культурної спадщини» Програми Східного Партнерства «Культура» за фінансування ЄС.
На прес-конференції український журналіст Ігор Слісаренко представив основні аспекти Культурної Програми та обговорюваного Проекту: «У 2011 році Програма Східного Партнерства «Культура» стартувала 15 проектів, програмна мета яких підтримати роль культури в розвитку регіону та сприяти регіональному партнерству і взаємодії між громадськими організаціями, суспільством, культурними та науковими інститутами в регіоні Східного партнерства та з Європейським Союзом. Благодійний Фонд «Інтелектуальна перспектива» разом із Партнерами (Державним науковим центром захисту культурної спадщини від техногенних катастроф Державного агентства з управління зоною відчуження та ГО «Фондом ім. Льва Сапєги») реалізовує Програмний Проект «Сталий розвиток місцевих громад через актуалізацію культурної спадщини». Проект спрямований на посилення культурного сектору України та Білорусі шляхом відродження та збереження етно-культурної спадщини Поліського регіону».
Проект є надзвичайно важливим та актуальним у наш час, адже фізичне та духовне спустошення територій Поліського регіону внаслідок Чорнобильської катастрофи поставило під загрозу збереження автохтонної української та білоруської культури даного регіону. Відродження українського та білоруського Полісся повинно охоплювати всі сфери суспільного життя, зокрема й культуру – основу нашого повсякденного та духовного існування.
Головна мета проекту - посилення культурного сектору України та Білорусі шляхом відродження та збереження етно-культурної спадщини Поліського регіону, яка буде досягнута за рахунок реалізації специфічних цілей проекту, зокрема:
• Встановлення співпраці України та Білорусії з метою збереження культури Поліського регіону
• Підвищення ефективності роботи ДНЦЗКСТК у сфері дослідження та збереження культури Полісся шляхом покращення його матеріально-технічної бази
• Створення мережі співпраці влади та НДО за-для збереження культурної спадщини Полісся
• Популяризація культури Полісся у суспільстві.
Очікується, що проект досягне таких результатів:
• створення та розбудова транскордонного українсько-білоруського співробітництва у сфері культури, яке буде підтримано на рівні НДО та влади України та Білорусі;
• збір, аналіз та розповсюдження інформації у сфері культурного сектора: буде проведено дослідження стану культурних пам’яток Полісся, створено експозицію цих пам’яток, проведено виставки, презентації, конференцію, видано інформаційні матеріали, створено та презентовано фільм;
• підтримка та розвиток етно-кульури Поліського регіону шляхом залучення корінних мешканців Полісся (через підтримку етно-культурних осередків) до її розвитку та збереження через інформаційно-презентаційну діяльність у рамках проекту.
Юрій Привалов, Голова БФ «Інтелектуальна перспектива» оприлюднив результати соціологічного дослідження, що проводилось серед Поліщуків України та Білорусії: «У ситуації щодо культури переважає матеріальний, а не духовний фактор, поп-масова «культура» витісняє народну та високу культуру, відтак у населення деградує ціннісна норма культурного споживання та майбутніх орієнтацій. Загальний стан культурної сфери Полісся знаходиться на досить невисокому рівні розвитку, як і рівень розвитку культури на національному рівні України та Білорусі».
Юрій Воронежцев, координатор Проекту від Білоруської партнерської організації, поділився досвідом проведення опитування та експертних інтерв’ю по той бік кордону, у Білорусії: «Исследование показало, что, несмотря на довольно скептическое отношение большей части населения к состоянию культуры в своем регионе, есть возможность улучшить ситуацию, причем как жители, так и эксперты предлагают довольно реалистичные варианты. И при этом готовы не не только к разговорам и обсуждениям, но и к работе».
Ростислав Омеляшко, Директор Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф, мав можливість розповісти про результати комплексних історико-етнографічних експедицій та археологічних пошуків: « У цілому, аналіз зібраного матеріалу засвідчив активний процес згасання усталених традицій переселенців як у побуті, так і в пам’яті опитаних інформаторів. Значною мірою на це вплинули антирелігійні тенденції радянської доби, сучасні ЗМІ та відселення у зв’язку з аварією на ЧАЕС, яке спричинило руйнацію процесу міжпоколінної трансмісії народної культури поліщуків».
Додаткова інформація: http://pr-center.org.ua/eu/