Прес-конференція "Підсумки спостереження ОПОРИ. Результати швидкого статистичного підрахунку голосів" в УНІАН
(30.10.2012)
День голосування на парламентських виборах пройшов без масових порушень, які могли б суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян, однак зафіксовані випадки протиправних дій та зловживань з боку різних суб’єктів виборчого процесу, що мали місце в окремих округах, не дають підстав оцінити процес голосування в цілому як чесний та демократичний.
Про це представники громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська та Олександр Неберикут заявили на прес-конференції в УНІАН 30 жовтня 2012 року.
За інформацією О.Айвазовської, одним з найпоширеніших порушень, зафіксованих спостерігачами в день голосування, було порушення таємниці голосування, зокрема типовими були ситуації присутності двох осіб у кабінці для голосування, фотографування бюлетенів або голосування за межами кабінки. Такі випадки були зафіксовані в Київській, Черкаській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Волинській, Вінницькій, Полтавській, Луганській, Миколаївській областях.
Зафіксовано інциденти (найбільше в Запорізькій, Херсонській, Луганській, Миколаївській, Дніпропетровській областях), коли поряд з виборчими дільницями невідомі особи роздавали виборцям гроші, подарунки, матеріальні цінності.
Крім того, за даними спостерігачів «Опори», в день виборів часто вчинялись маніпуляції з бюлетенями для голосування, зокрема, зафіксована незаконна видача бюлетенів особам, які не мали право їх отримувати, видача бюлетенів без перевірки паспортів та за пенсійними посвідченнями. Подібні випадки були зареєстровані у Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській, Житомирській, Вінницькій, областях і можуть свідчити про намагання сфальсифікувати результати волевиявлення, відзначають в «Опорі».
Також, за інформацією О.Айвазовської, спостерігалися випадки винесення бюлетенів із приміщення виборчих дільниць і спроби передачі бюлетеня іншій особі. Такі дії часто були ознакою реалізації технології «карусель». Повідомлення про подібні порушення протягом дня голосування надходили з Київської, Одеської, Луганської, Херсонської, Запорізької областей.
Загалом порушення таємниці голосування було зафіксовано спостерігачами організації на 3% дільниць; фотографування бюлетеня – також на 3% дільниць; видача бюлетеня без паспорта – на 2%; підвезення виборців – на 1% дільниць.
Також протягом дня голосування спостерігачі «Опори» фіксували різноманітні випадки порушень, пов’язані зі списками виборців.
Також представники мережі вказали на порушення під час демонстрації бюлетенів членам ДВК під час підрахунку голосів, що передбачено процедурою. За їхніми даними, на 11% дільниць бюлетені не демонструвались. Критичного рівня відсоток дільниць, де було зафіксовано таке порушення, у Черкаській області – 30%, в АР Крим – 27%, Кіровоградській та Волинській областях – 17% і 15% в Полтавській та Київській областях.
Загалом, як заявляють в «Опорі», на 4% дільниць була порушена процедура підрахунку голосів виборців.
Як зазначив О.Неберикут, 6% дільниць не були оснащені камери спостереження. Водночас встановлені на виборчих дільницях камери давали таку картинку, за якою не можна було виявити порушення.
Також, за його словами, є питання і щодо зберігання виборчих бюлетенів. «1% бюлетенів не зберігався у сейфі, хоча мали там зберігатися. У 2% випадків, додав він, сейфи охоронялися іншими особами, а не співробітниками правоохоронних органів, що теж є порушенням.
Громадянська мережа «Опора» заявляє про регрес України у проведенні демократичних виборів.
Згідно з висновками «Опори», парламентська кампанія 2012 року характеризувалася штучним обмеженням змагальності виборчого процесу та грубим порушенням принципу рівних можливостей для партій і кандидатів.