Прес-конференція на тему: "Криза в кабінетах - холод у квартирах" в УНІАН
(11.10.2013)
В УНІАН відбувся брифінг представників ГО «Київська муніципальна асамблея» на тему «Криза в кабінетах – холод у квартирах».
Голова Асамблеї Іван Салій (голова КМДА 1992 - 1993 рр.) наголосив на тому, що сьогодні в Києві етап замовчування, утаємниченості і дезінформації в питання тепла і водопостачання. Хто власник теплових мереж, які акції і доходи від власності має територіальна громада в КИЇВЕНЕРГО та Київводоканалі. «Київська дійсність тут унікальна. Такого «управління» і безособової відповідальності немає а ні в європейських столицях, а ні в США. Відсутнє стратегічне бачення і публічність реформування», - зазначив експерт.
Все це призвело до того, що стан економіки в Києві погіршується більш стрімко, ніж в Україні. Про це свідчить порівняльний аналіз за вісім місяців 2012 і 2013 років. Так, падіння обсягів промисловості у Києві в порівнянні з минулим роком становить 9,3%, по Україні – 5,2%; будівництва у Києві – 21,9%, по Україні – 15,1%.
«З бюджетом взагалі катастрофа. Доля столичного бюджету за шість місяців поточного року становить лише 4,6% відносно бюджету України у 18,5 млрд. грн. (коли населення Києва – 6,2%, частка ВВП – 18,5%). Тому нещодавній розподіл на сесії Київради 100 млн. грн. між малозахищеними верствами киян видається позірним і фальшивим, оскільки загальний дефіцит міського бюджету за вісім місяців складає більш як 3 млрд. грн.», – зазначив Іван Салій.
На економічну кризу накладається політична. Влада і опозиція протистоять одна одній і обидві програють у цій боротьбі. Разом з тим кияни втрачають столичну, зразкову роль Києва в Україні. Ані президентське правління, ані нинішня модель столичної влади не є легітимними. Економічна і політична криза логічно спричинили кризу управління, компетентності й адекватності.
«Відтак тема нашої сьогоднішньої прес-конференції продиктована тією критичною ситуацією, яка загрожує зривом опалювального сезону. Її причина – у незадовільному управлінні містом нинішньою командою Олександра Попова. Справді, криза у владних кабінетах на Хрещатику породила холод у квартирах киян, закладах освіти і науки тощо», – зауважив Іван Салій.
Голова Наглядової ради ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» Іван Плачков зазначив, що ніколи ще не було такого складного проходження опалювального сезону в столиці як цього річ. Вперше за останні роки житлові будинки підключаються одночасно з об'єктами соціальної сфери. У середньому за добу до тепла підключається 1300-1600 об'єктів, що в півтора рази більше ніж минуло річ.
В той же час на державному рівні залишаються невирішеними ряд системних питань , які мають прямий вплив на стабільність проходження опалювального сезону. Перший чинник - це велика зношеність теплової інфраструктури, другий фактор - відсутність необхідних коштів для повної заміни зношених трубопроводів і третій чинник - незбалансована тарифна політика. На даний момент тарифи на теплову енергію покривають 50% собівартості її виробництва. Також платіжна дисципліна і заборгованість споживачів - ставить під загрозу своєчасність розрахунків компанії з НАК « Нафтогаз України » і , як наслідок , - стабільність забезпечення паливом - природним газом. Станом на 1 жовтня цього року, заборгованість компанії перед НАК «Нафтогаз України» складає - 2,1 млрд. гривень, тоді як невідшкодована компенсація різниці в тарифах на теплову енергію з державного бюджету становить - 1,588 млрд. гривень, а загальна заборгованість споживачів за теплову та електричну енергію перед КИЇВЕНЕРГО – 2,263 млрд. гривень
Іншою проблемою, яку влада воліє замовчувати, є державна програма скорочення використання для опалення дорогого російського газу. Тому теплоелектроцентралі міста вимушені спалювати мазут вже з початку опалювального сезону. «Ми знаємо, як наповнити бюджет і забезпечити киян теплом. В той же час, київська адміністрація не придумала нічого кращого ніж палити мазут, запасів якого залишилось на 5 - 8 днів. Треба розуміти, що мазут є резервним паливом, яке призначено лише для використання у найбільш морозний період, але аж ніяк не в жовтні місяці. Це посадовий злочин, за який треба нести кримінальну відповідальність тим, хто дає такі розпорядження. Якщо уряд та КМДА не вживуть негайних заходів, Київ цієї зими може стати другим Алчевськом», – сказав Іван Плачков.
В свою чергу, колишній Київський міський голова, а нині – голова Ради експертів Київської муніципальної асамблеї, Леонід Косаківський зазначив, що сьогоднішня ситуація – лише похідна від загальної управлінської кризи в місті. Модель влади, вибудувана в Києві, хибна і непродуктивна по суті. Система управління, яка зараз централізована як ніколи в історії міста, виявилася неефективною, нездатною реагувати на нагальні проблеми столиці. Лікувати смертельно хворого – марна трата часу і коштів киян. Відтак шлях тут один – вибори, які треба провести якнайшвидше, інакше Київ чекає інфраструктурний колапс.
На завершення Іван Салій відмітив, що нинішня система управління Києвом є неефективна та безперспективна. Київська влада слугує не громаді, а стає дилером та найманцем промислово-фінансових груп.
«А повинно бути державно-приватне партнерство: професійне, патріотичне, справедливе і чесне. Муніципальна асамблея як головна експертна інституція киян, від імені киян і для киян має амбіцію домогтися змін та уникнути безпорадності і зневіри», - підсумував експерт.