Прес-конференції в УНІАН до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги "Право на гідну смерть"
(08.10.2015)
У рамках проекту «Забезпечення захисту прав паліативних хворих силами організацій громадянського суспільства», що реалізується за підтримки Європейського Союзу, в УНІАН відбулась пресс-конференція до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги на тему: «Право на гідну смерть».
Щорічно число тих, хто в нашій країні потребує допомоги у збереженні людської гідності на останньому етапі життя, сягає 600 000 осіб. Близько 18 000 з них – діти. Мінімальна потреба держави в хоспісних ліжках – 4 500.
Основною проблемою, з якою стикаються хворі на останніх стадіях життя, є проблема доступу до якісного знеболення. З 2013 року в Україні з'явився таблетований морфін, законодавство в сфері обігу сильнодіючих знеболювальних у закладах охорони здоровя значно лібералізувались. Останні нормативні перепони в можливості лікаря втамувати біль пацієнтів наприкінці життя знято Наказом МОЗ № 494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я».
Разом з тим, правозахисники проекту «Забезпечення захисту прав паліативних хворих силами організацій громадянського суспільства», який реалізується за підтримки Європейського Союзу, відмічають, що невиліковно хворі з усіх куточків України продовжують звертатися зі скаргами на відсутність знеболення та інших видів медичної та соціальної допомоги.
Особливо гостро стоїть проблема організації надання паліативної допомоги дітям. В нашій державі на даний час надзвичайно недосконала система паліативного догляду за дітьми: допомога надається в лікувальних закладах за профілем захворювання дитини. Медичний персонал не має навичок і можливості надати саме паліативну допомогу. Нормативні документи стаціонарів не передбачають надання паліативної допомоги, маленьких пацієнтів виписують у домашні умови, не пристосовані для життєдіяльності хворої дитини.Також, на жаль, на сьогодні в Україні не зареєстровані сильнодіючі знеболювальні препарати для дітей до 2 років.
Першочерговими завданнями із забезпечення прав хворих, що потребують паліативної допомоги, є такі:
1. Прийняття Кабінетом Міністрів України документу, в якому буде визначено шляхи розбудови системи паліативної та хоспісної допомоги – тобто Стратегії розвитку паліативної допомоги в Україні на 2015-2025 роки.
2. Розробка національних стандартів надання паліативної та хоспісної допомоги
3. Розробка клінічних протоколів , методичних рекомендацій та інструкцій для фахівців, які надають паліативну допомогу в закладах охорони здоровя та соціального захисту населення й вдома.
4. Створення постійно діючої міжвідомчої Координаційної Ради з питань розвитку системи паліативної допомоги в Україні.