Брифінг з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну в Києві - Фотобанк УНІАН Фотобанк УНІАН

Брифінг з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну в Києві

(15.03.2016)
10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну: результати та нові цілі

15-го березня 2016 р. у ВР України відбувся прес-брифінг народного депутата Олега Мусія та національного фахівця з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Наталії Король з приводу 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

Під час прес-брифінгу учасники презентували основні досягнення України у сфері контролю над тютюном за ці 10 років та висловили необхідність подальшої ефективної, в тому числі і законодавчої, роботи у напрямку зменшення поширеності куріння. Також учасники закликали парламентарів підтримати Проект Постанови про Заяву ВР України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ, який підписали 23 народних депутати, представники більшості депутатських фракцій.

«Протягом останнього десятиліття РКБТ ВООЗ стала дієвим інструментом захисту громадського здоров’я, який надав змогу Сторонам досягти значних успіхів у боротьбі проти тютюну. Рамкова Конвенція об’єднала 179 держав світу й охопила понад 90% населення земної кулі з метою захисту нинішніх та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків споживання тютюну та впливу тютюнового диму. Цей міжнародний договір ще раз підтверджує право всіх людей на найвищий рівень здоров’я», - зауважила Наталія Король, національний фахівець з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Після ратифікації Україною РКБТ ВООЗ були реалізовані важливі законодавчі кроки для зменшення поширеності куріння та збереження здоров’я українців.

«В Україні вдалося змінити з пасивно-спостережного на негативне ставлення до тютюну та куріння завдяки забороні практично всіх форм тютюнової реклами; запровадженню графічних попереджень про шкоду куріння на упаковках сигарет; звільненню більшості робочих і громадських місць від тютюнового диму та постійному зростанню ставок акцизів», - зазначив Олег Мусій, народний депутат України, голова Міжфракційного депутатського об’єднання з питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями.

Із четвертого місця у світі за поширеністю куріння у 2006 році Україна перемістилася у третій десяток, згідно з останнім звітом ВООЗ щодо глобальної тютюнової епідемії . У рік ратифікації РКБТ ВООЗ більше 37% українців були щоденними курцями, останні ж дослідження говорять про 24% курців серед дорослого населення.
Реалізовані заходи були найбільш ефективними в охороні здоров’я. Тільки у монетарному вигляді за останні 8 років від підвищення акцизів Держбюджет отримав у 9 разів більше доходів: з 2,5 млрд грн у 2007 році до 22,2 млрд грн у 2015 році. Скорочення поширеності тютюнокуріння стало одним із факторів того, що середня очікувана тривалість життя в Україні зросла з 68 років у 2000-2008 рр. до 71 року в 2011-2014 рр. До того ж, знизився рівень захворюваності на астму, ішемічну хворобу серця, хвороби верхніх дихальних шляхів тощо.

Навіть зважаючи на досягнення України в контролі над тютюном, до подолання тютюнової загрози ще далеко. У 2010 році дослідники Оксфордського Університету оцінили втрати України від вживання тютюну на рівні 63 тисяч смертей щороку. Через відсутність заходів з контролю над тютюном у 2015 році рівень поширеності куріння не знизився та залишився на рівні 2014 року. Контроль за виконанням антитютюнового законодавства залишається слабким, а вплив тютюнових корпорацій на владу – сильним.

У минулі роки жодних витрат з держбюджету на програми з контролю над тютюном не було здійснено, хоча саме українські курці, а не корпорації сплачують акцизний податок із сигарет. Зараз українська влада повинна відповідально поставитись до посилення антитютюнового законодавства, зокрема, прийняти закони, які б захистили українців від тютюну на рівні країн ЄС. Так, ще у травні 2015 року народні депутати зареєстрували законопроект № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», котрий відповідає європейській директиві 2014/40/ЄС й Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Законопроект рекомендовано до першого читання профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я.

Після прес-брифінгу на третьому поверсі ВРУ відбулось відкриття виставки плакатів з нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ.
+
Продовжуючи переглядати photo.unian.net, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся c Політикою конфіденційності
Прийняти