Брифінг авторів комплексного антитютюнового законопроєкту №2813 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» у Верховній Раді - Фотобанк УНІАН Фотобанк УНІАН

Брифінг авторів комплексного антитютюнового законопроєкту №2813 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» у Верховній Раді

(06.02.2020)
Життя без куріння. Комітет здоров’я нації зареєстрував комплексний антитютюновий законопроєкт

6 лютого у Верховній Раді України відбувся брифінг авторів комплексного антитютюнового законопроєкту №2813 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», який закладе фундамент для нового покоління українців, назавжди вільних від куріння.

Ініціаторами законопроєкту є Булах Л., Радуцький М., Дмитрієва О., Макаренко М., Перебийніс М., Кузьміних С., Заславський Ю., Крейденко В., Дубіль В., Дубнов А.

Законопроєкт №2813 розробили задля забезпечення високого рівня захисту здоров'я людей, особливо дітей та молоді, від куріння, що сприятиме зменшенню передчасної захворюваності та смертності від неінфекційних хвороб. Тому норми цього законопроєкту спрямовані на зменшення привабливості й доступності тютюнових виробів, що допоможе запобігти виникненню нікотинової залежності серед людей.

Норми документу базуються на міжнародній практиці і зобов’язаннях, а саме: імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, Директиви 2014/40/ЄС та реалізації «Цілей сталого розвитку України» ООН, зокрема Цілі 3 - «забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці». Окрім того, норми законопроєкту сприятимуть виконанню Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку від 26.07.2018 року №530-р.

«Працюючи над розробкою цього законопроєкту, ми, разом з моїми колегами - депутатами Комітету здоров’я нації, в першу чергу намагалися комплексно підійти до захисту здоров’я громадян, а особливо дітей та молоді від смертельної шкоди тютюнових виробів та новітніх пристроїв для куріння, які з’явилися на ринку й стали доступні дітям. Наша мета – створити такі умови, за яких діти, народжені в Україні за час роботи Верховної Ради України 9-го скликання, ніколи не захочуть і не почнуть вживати тютюнові вироби», - наголосив Михайло Радуцький, народний депутат України, голова Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Отже, серед ключових змін законопроєкту такі норми:

- заборона продавати електронні сигарети та різні тютюнові вироби молодим людям до 21 року;
- запровадження небрендованих упаковок сигарет, однакового темно-оливкового кольору, без лого та з великими зображеннями хвороб, які покриватимуть 65% площі пачки;
- заборона на рекламну сигаретну викладку з вітрин магазинів;
- встановлення обмежень щодо куріння, реклами та регулювання вмісту нових курильних виробів – айкосів, гло, вейпів, е-сигарети на рівні з класичними тютюновими виробами;
- розширення переліку громадських місць на 100% вільних від куріння (гуртожитки, вокзали, готелі, приміщення робочих місць);
- надання повноваження органам місцевого самоврядування додатково визначати бездимні місця;
- заборона реклами тютюнових виробів та інших пристроїв для куріння в Інтернеті.

«Такі заходи, які пропонує законопроєкт №2813, поступово призведуть до покращення здоров’я населення та зростання тривалості життя в Україні. Законопроєкт сприятиме практичному виконанню міжнародних зобов’язань України щодо захисту здоров’я людей від шкідливого впливу тютюну. Окрім того, законопроєкт є комплексним, ґрунтується на передовому світовому досвіді боротьби з курінням, закриває всі прогалини в українському антитютюновому законодавстві та відповідає вимогам сучасності щодо збереження здоров’я людей», - розповіла Лада Булах, народний депутат України.

«Реалізація законопроєкту не потребує фінансових витрат із Державного бюджету України. Законопроєкт сприятиме зменшенню захворюваності та смертності від неінфекційних захворювань, що допоможе зекономити витрати з державного бюджету на лікування», - зазначив Володимир Крейденко, народний депутат України.

Глобальні опитування дорослих щодо вживання тютюну в Україні (GATS) 2010 та 2017 років показали, що загальна поширеність вживання тютюну серед дорослих віком від 15 років знизилася на 19%: з 28,3% у 2010 р. до 22,8% у 2017 р. (з 49,6% до 39,7% серед чоловіків, з 10,5 до 8,8 серед жінок). Проте попри успіхи у боротьбі з тютюновою епідемією, наразі кожен п’ятий українець щодня курить тютюнові вироби - загалом 7,2 млн дорослого населення.

На сьогодні критичною є проблема поширеності куріння серед дітей і молоді. Згідно з Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну (GYTS) 2017 р., в Україні 18,4% дітей 13–15 років є теперішніми споживачами електронних сигарет (22,6% хлопців і 14% дівчат), а будь-коли пробували курити електронні сигарети 40% дітей цієї вікової групи. Окрім того, 14,9% дітей 13-15 років (17,8% хлопців і 12,1% дівчат) є теперішніми споживачами тютюну.
+
Продовжуючи переглядати photo.unian.net, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся c Політикою конфіденційності
Прийняти