Прес-конференція в УНІАН: «Газові переговори та україно-російські відносини. Громадська думка»
(06.10.2011)
На думку українців стосунки двох сусідніх держав більше прохолодні, ніж теплі, а у газовій сфері вони взагалі напружені, а навіть подекуди і ворожі. Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» наприкінці вересня 2011 року, 27% опитаних українців оцінили стосунки України та Росії як теплі, водночас 46% – як прохолодні. Крім того, 20% опитаних українців оцінили стосунки України та Росії як нейтральні, 7% – не визначились з відповіддю.
Разом з тим, в газових питаннях лише 5% опитаних українців оцінили стосунки України та Росії як теплі, водночас 76% – як прохолодні та напружені. Крім того, 12% опитаних українців оцінили стосунки України та Росії в газових питаннях як нейтральні, 9% – не визначились з відповіддю.
56% опитаних українців підтримують підписання Угоди про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом, не підтримують – 26%. Одночасно 53% опитаних українців підтримують вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, не підтримують – 28%. Таким чином, щонайменше 30% українців одночасно підтримують і вступ України до Митного союзу і підписання Угоди про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Разом з тим, для України підписання Угоди про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом більш вигідне (39%), ніж вступ до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном (34%). Чим молодше респонденти, тим більше серед них прихильників підписання Угоди про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом.
Переважна більшість опитаних українців (60%) вважають, що Україна платить Росії за газ по ціні, вище ринкової і яка є завищеною. Лише 13% вважають, що ціна є ринковою. Відповідно переважна більшість (70%) вважають, що Україна повинна домагатися зниження ціни на газ. При цьому більшість (53%) переконана, що потрібно домагатися зниження ціни на газ без будь-яких поступок зі сторони України. Лише 9% вважають, що потрібно домагатися зниження ціни на газ в обмін на продаж Росії української газотранспортної системи, 5% – в обмін на злиття українського Нафтогазу та російського Газпрому, 3% – в обмін на вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном.
Попри таку впевненість громадян щодо необхідності зниження ціни на газ і виправданості таких дій, позиції нашої держави в переговорах з Росією вони бачать як надто слабкі. Відповідно лише 26% опитаних українців вірять в те, що Україна зможе найближчим часом переконати Росію знизити ціну на газ, 53% – не вірять.
У випадку, якщо Росія відмовиться знижувати ціну на газ, Україна, на думку 44% опитаних, повинна розробляти власні поклади газу, у т.ч. сланцевого, 37% – шукати інших постачальників газу, 32% – перейти на альтернативні види енергії, 31% – підвищити ціну на транзит російського газу в Європу.
Дещо менше опитаних вважають, що Україна повинна стимулювати економне енергоспоживання промисловими споживачами (26%) і населенням (21%), збільшити орендну плату за перебування РФ в Криму (23%), залучити до переговорів Європу (20%), скоротити термін перебування російського флоту в Криму (15%), скасувати газову угоду з Росією у міжнародних судах (12%).